Facebook

Ájurvéda

je sanskrtské slovo a znamená vědění o životě.

Je to systémtradičního indického lékařství praktikovaný i v jiných zemích, včetně České republiky, jako systém alternativní a komplementární medicíny.

Nejstarší literatura o ájurvédě pochází již z védského období v Indii. Nejvlivnější díla jsou Sušruta samhitá a Čaraka samhitá, které ovlivňují tradiční lékařství i v tomto období. Ájurvédští praktičtí lékaři používají ájurvédské bylinné preparáty a ájurvédské léčebné metody při lehkých onemocněních a chorobách.

V západním světě se ájurvéda stala alternativním léčebným způsobem v zemích, kde její léčebné metody byly patentovány aduševní vlastnická práva legalizována jak západními, tak i indickými institucemi. Také v Americeje ájurvéda považována za komplementární a alternativní lékařství, přičemž některé způsoby, jakobylinkářství, masírování a jóga jsou samostatná odvětví.


Základní princip

Ájurvéda je považována za nejstarší a nejholističtější systém péče o zdraví.

Podle ájurvédy je stabilní rovnováha tří základních energetických charakteristik - dóš - základem zdraví. Podle klasické ájurvédy má každý člověk již od narození zcela specifický a vyvážený poměr tří dóš (tridóša) a jejich nerovnováha způsobuje pocity nevole, bolesti, onemocnění a choroby.

 

Vlastnosti a působnost

Je dvacet pět vlastností, které se k dóšám vztahují:

VÁTA - suchost, pohyblivost, chladnost, lehkost, proměnlivost, jemnost, hrubost, rychlost,

PITTA - horkost, ostrost, světlo, vlhkost, mastnost, tekutost, kyselost,

KAPHA - těžkost, zdrženlivost, olejnatost, sladkost, stabilnost, pomalost, měkkost, lepkavost, těžkopádnost a chladnokrevnost.

Orgány a poruchy, které nejvíce souvisí s působností jednotlivých dóš. Ve vztahu k přírodě a k přírodním silám jsou dóši prostředníky mezi duchem a okolním světem. K přesnějšímu určení původu nerovnováhy a poruch rozeznává ájurvéda patnáct subdóš.

 

Doporučení a terapie

Ájurvéda se zaměřuje na dynamické vyvažování životních energií - prán - v těle a považuje většinu poruch za psychosomatické.

Všechna doporučení jsou zaměřena na podporu rovnováhy dóš.

Zahrnuje doporučení pro vyvážené stravování a životosprávu, různé terapie (paňčakarma) a procedury (aroma, hudba, čistění, masáže), pulsovou diagnostiku, tělesná (Hatha jóga) a dechová (pránajáma) cvičení a techniky rozvoje vědomí (meditace).

Ájurvédské rostlinné a minerální doplňky stravy přispívají k harmonické vyváženosti mysli a těla oživením vnitřních životních energií.

 

Metody

Vývoj ájurvédy nejvíce podpořil buddhismus, obzvláště jeho intenzivní zájem o udržování rovnováhy, který je znám v buddhismu jakomádhjamika.Ájurvéda zdůrazňuje umírněnost v jídle, spánku, pohlavním styku, užívání léků, apod. a zahrnuje kompletní systém životosprávy a stravování.

Charaka Samhita doporučuje desateronásobné vyšetření pacienta na úrovni všech pěti smyslů a posuzuje: 1. konstituci, 2. abnormality, 3. zdroj, 4. stabilitu, 5. rozměry těla, 6. vhodnost stravy, 7. duševní sílu, 8. zažívání, 9. tělesnou zdatnost a 10. věk.

Také hygiena je podle indických náboženských zvyků jednou z hlavních součástí ájurvédské životosprávy a zahrnuje pravidelné koupele, čistění zubů, jazyku, očí, uší apod. a příležitostné mazání těla sezamovým a jinými oleji.

Oleje se užívají různě, včetně pravidelné konzumace (přepuštěné máslo) jako součást stravy, nebo i masáže hlavy teplým sezamovým olejem, jako součást paňčakarmy (pětinásobného sezónního čistění).

Sušruta ztotožňuje ucpání kanálů (šroty), které v těle dopravují tekutiny z jednoho místa na druhé s blokacemi, které způsobují revmatismus, epilepsii, ochrnutí a křeče tím, že se tekutiny dost anou na nesprávné místo v těle.

Pocení doporučuje ájurvéda jako nejvhodnější způsob jak ucpané kanály otevřít a oslabit vliv dóši, která tyto blokace způsobuje.

 

Ájurvédská procedura trvá cca 120 minut

Nabízíme až
250 druhů procedur
Nabízíme balíčky
pro jednotlivce a páry
(prožijete masáž
spolu s partnerem
na lehátku vedle sebe)

Dárkový šek již od 300 Kč
Nabízíme služby pro dva
klienty najednou! Pojďte
to vyzkoušet!
Dotykem začíná větší
porozumění světa, jenž nás
obklopuje.
Vážení klienti
Od 1.2.2012 účtujeme storno poplatek při zrušeni termínu do 24 hod - od 100 Kč.
(dle ceny objednané procedury,
maximálně však 500 Kč)

 


ODKAZY
NA JINÉ STRÁNKY

www.mojemesto.cz

www.salony.cz

www.kudyznudy.cz

www.salony-krasy.cz

jihoceskykraj.info

www.masaze.info