Facebook

Ájurvéda

je sanskrtské slovo a znamená vědění o životě.

Je to systémtradičního indického lékařství praktikovaný i v jiných zemích, včetně České republiky, jako systém alternativní a komplementární medicíny.

Nejstarší literatura o ájurvédě pochází již z védského období v Indii. Nejvlivnější díla jsou Sušruta samhitá a Čaraka samhitá, které ovlivňují tradiční lékařství i v tomto období. Ájurvédští praktičtí lékaři používají ájurvédské bylinné preparáty a ájurvédské léčebné metody při lehkých onemocněních a chorobách.

V západním světě se ájurvéda stala alternativním léčebným způsobem v zemích, kde její léčebné metody byly patentovány aduševní vlastnická práva legalizována jak západními, tak i indickými institucemi. Také v Americeje ájurvéda považována za komplementární a alternativní lékařství, přičemž některé způsoby, jakobylinkářství, masírování a jóga jsou samostatná odvětví.


Základní princip

Ájurvéda je považována za nejstarší a nejholističtější systém péče o zdraví.

Podle ájurvédy je stabilní rovnováha tří základních energetických charakteristik - dóš - základem zdraví. Podle klasické ájurvédy má každý člověk již od narození zcela specifický a vyvážený poměr tří dóš (tridóša) a jejich nerovnováha způsobuje pocity nevole, bolesti, onemocnění a choroby.

 

Vlastnosti a působnost

Je dvacet pět vlastností, které se k dóšám vztahují:

VÁTA - suchost, pohyblivost, chladnost, lehkost, proměnlivost, jemnost, hrubost, rychlost,

PITTA - horkost, ostrost, světlo, vlhkost, mastnost, tekutost, kyselost,

KAPHA - těžkost, zdrženlivost, olejnatost, sladkost, stabilnost, pomalost, měkkost, lepkavost, těžkopádnost a chladnokrevnost.

Orgány a poruchy, které nejvíce souvisí s působností jednotlivých dóš. Ve vztahu k přírodě a k přírodním silám jsou dóši prostředníky mezi duchem a okolním světem. K přesnějšímu určení původu nerovnováhy a poruch rozeznává ájurvéda patnáct subdóš.

 

Doporučení a terapie

Ájurvéda se zaměřuje na dynamické vyvažování životních energií - prán - v těle a považuje většinu poruch za psychosomatické.

Všechna doporučení jsou zaměřena na podporu rovnováhy dóš.

Zahrnuje doporučení pro vyvážené stravování a životosprávu, různé terapie (paňčakarma) a procedury (aroma, hudba, čistění, masáže), pulsovou diagnostiku, tělesná (Hatha jóga) a dechová (pránajáma) cvičení a techniky rozvoje vědomí (meditace).

Ájurvédské rostlinné a minerální doplňky stravy přispívají k harmonické vyváženosti mysli a těla oživením vnitřních životních energií.

 

Metody

Vývoj ájurvédy nejvíce podpořil buddhismus, obzvláště jeho intenzivní zájem o udržování rovnováhy, který je znám v buddhismu jakomádhjamika.Ájurvéda zdůrazňuje umírněnost v jídle, spánku, pohlavním styku, užívání léků, apod. a zahrnuje kompletní systém životosprávy a stravování.

Charaka Samhita doporučuje desateronásobné vyšetření pacienta na úrovni všech pěti smyslů a posuzuje: 1. konstituci, 2. abnormality, 3. zdroj, 4. stabilitu, 5. rozměry těla, 6. vhodnost stravy, 7. duševní sílu, 8. zažívání, 9. tělesnou zdatnost a 10. věk.

Také hygiena je podle indických náboženských zvyků jednou z hlavních součástí ájurvédské životosprávy a zahrnuje pravidelné koupele, čistění zubů, jazyku, očí, uší apod. a příležitostné mazání těla sezamovým a jinými oleji.

Oleje se užívají různě, včetně pravidelné konzumace (přepuštěné máslo) jako součást stravy, nebo i masáže hlavy teplým sezamovým olejem, jako součást paňčakarmy (pětinásobného sezónního čistění).

Sušruta ztotožňuje ucpání kanálů (šroty), které v těle dopravují tekutiny z jednoho místa na druhé s blokacemi, které způsobují revmatismus, epilepsii, ochrnutí a křeče tím, že se tekutiny dost anou na nesprávné místo v těle.

Pocení doporučuje ájurvéda jako nejvhodnější způsob jak ucpané kanály otevřít a oslabit vliv dóši, která tyto blokace způsobuje.

 

Ájurvédská procedura trvá cca 120 minut

Dotykem začíná větší porozumění světa,
jenž nás obklopuje.


Vážení klienti:
Od 1. 2. 2012 účtujeme storno poplatek při zrušeni termínu do 24 hod – 500 Kč.

Ceník platný od 9. 1. 2022

 


ODKAZY
NA JINÉ STRÁNKY

www.mojemesto.cz

www.salony.cz

www.kudyznudy.cz

www.salony-krasy.cz

jihoceskykraj.info

www.masaze.info