Facebook

Manuální lymfatická masáž

je vynikající regenerační technika, která pomáhá rozproudit mízní systém a tím podporuje odtok lymfy. Speciální jemnou masáží se působí na lymfatické cesty a uzliny na krku v tříslech a podpaží, a podporuje se tak odstraňování toxických látek z těla. Pokud lymfatický systém nefunguje, snižuje se obranyschopnost organismu, imunitní systém je oslaben, člověk často podléhá nachlazení. Zanesené lymfatické dráhy se projevují například celkovou tělesnou únavou, pocity vyčerpanosti, unaveným vzhledem, únavou nohou. Nedostatečná čisticí funkce lymfatických cest způsobuje také vznik otoků (otoky dolních a horních končetin, otoky v obličeji...), neboť se v těle hromadí odpadní látky, které měly tělo přirozenou cestou dávno opustit.

Neopomenutelný je také kosmetický efekt lymfodrenáží na stav kůže a podkoží.Da se říct že omlazuje a předchazi starnuti pokožky. Je efektivní detoxikační kůrou aplikovatelnou jak preventivně, tak alternativně při léčbě chronických onemocnění či při snížení funkce imunitního systému.

 

Co je to lymfa a lymfatický systém?

Lymfa (míza) je tekutina, která odvádí odpadní látky z tkání, do lymfatického systému a zpět. Je tvořena z tkáňového moku, který zajišťuje výživu buňky. Lymfatické uzliny, do kterých ústí lymfatické cévy a kapiláry, odstraňují škodliviny z těla a následně krev obohacují o bílé krvinky. Pohyb lymfy je zajišťován pohybem svalů, proto když se dostatečně hýbeme, lymfa proudí, jsme li upoutaní na lůžko, lymfa málo proudí a nedostatečně odvádí toxiny. Škodliviny se do těla dostávají stravou, stresem, kouřením, ze znečištěného vzduchu, alkoholem. Lymfatický systém je potom více zatížen. Při jeho zatížení se snižuje čistící a tím i obranná schopnost lymfatického systému, která se nejprve může projevit únavou, brněním končetin, či tlakem v končetinách. Dalším příznakem jsou různé měkké otoky - dolíčky. Při zmáčknutí otoku ihned nezmizí vytvořený důlek. Tyto otoky jsou zpočátku přes den znatelné víc, než v noci. Při ještě malém znečistění mohou otoky přes noc úplně vymizet, ale po nějaké době otoky zůstávají i v noci a tvoří „bochníčky“. To jsou již patrné změny na kůži (dolíčky, celulitida...)

 

Jak pomáhá lymfatická masáž (manuální lymfodrenáž)?

Manuální lymfodrenáž je velmi šetrná masážní metoda, kdy se postupně během jednotlivých setkání pracuje s lymfou po celém těle. Masážní technika je velmi jemná a pomalá, neboť lymfatický systém je uložen těsně pod povrchem těla. Jemné hmaty na kůži a v podkoží jsou zaměřeny na uvolnění a zlepšení průtoku lymfy. Po masáži dochází k uvolnění lymfatických cév a uzlin, lymfa lépe protéká a uzliny jsou schopny produkovat více obraných látek lymfocytů. Dojde k posílení imunity, lepšímu průtoku lymfy a vstřebávání tekutin. U klienta se po masáži dochazi k očištění organizmu a proto je nutně hodně pit a také může projevit únava.

 

Některé projevy omezeného toku lymfy:

• otoky lymfatických uzlin i po odeznění infekce

• otoky až tlaky hlavně v oblasti krku, podpaží, končetin, třísel, očních víček

• otoky břicha často zaměňované za otylost

• přetrvávající otoky po úrazech a operacích

• celulitida

• často se opakující infekční onemocnění

• dechové nedostatečnosti bez zjevné příčiny

   Indikace pro lymfatickou masáž:

 1. pro zmenšení lymfatických otoků ( lymfedémů) a otoků různého původu ( otoky rukou, nohou, oteklá víčka)

 2. při chronické žilní nedostatečnosti, jako prevence křečových žil (krev se rychleji okysličuje, pro osoby, které trpí křečovými žilami je tento typ masáže nejšetrnější), odstranění pocitu těžkých nohou

 3. proti bércovým vředům

 4. při revmatismu, artritidě, bechtěrevově chorobě (bolest kolen) - uleví od bolesti, popřípadě zmenší otok

 5. při migrénách - uleví od bolesti

 6. pooperační stavy - prevence hluboké trombózy, pomáhá při pooperačních a poúrazových otocích, zhmožděninách, minimalizuje zjizvení a urychluje proces uzdravení , podporuje hojení, urychluje vstřebávání hematomů

 7. po úrazech pohybového aparátu (výrony, zlomeniny) – (umožní lepší přísun živin a vitamínů do postižené oblasti a odvod nežádoucích látek )

 8. při regeneraci těla ( regenerace tkáně, vazů, svalů, rehabilitace sportovců a pracovníků s vysokým zatížením nohou)

 9. v rámci detoxikace organismu - zprůchodňuje a čistí lymfatický systém, zrychlení toku lymfy v organizmu a tím odvod škodlivých látek z těla, upravuje rovnováhu v hormonálním systému, harmonizuje množství tekutin v jednotlivých částech těl, upraví se metabolismus

 10. k zvýšení imunity při poškozené obranyschopnosti (EB viróza, stavy po borelióze, mononukleóze, únavový syndrom, diabetes, akutní i chronické infekce,časté chřipky, angíny, záněty, ucpané dutiny, k odstranění nachlazení, alergie...)

 11. upravuje práci srdce, ledvin, střev

 12. pomoc při akné, lupence první pomoc při menších popáleninách, pohmožděninách a odřeninách

 13. jako kosmetická masáž - proti celulitidě (masáž nohou a břicha, vyprazdňování tukových buněk má za následek snižování hmotnosti , odstraňování celulity a zlepšení kvality kůže), proti vráskám (masáž obličeje a krku, zlepší se elasticita a vzhled pokožky )

 14. uvolnění a relaxace organizmu - vyrovnává emoce

Pro dosažení správných účinků je nutné používat manuální lymfatickou drenáž častěji, jedna lymfatická masáž na detoxikaci organismu nestačí. Jako prevenci i ke zmírnění zdravotních potíží, pro dosažení požadovaného efektu, je doporučena kůra 8-10 ošetření s pravidelnou návštěvností minimálně 1x týdně.

K nastartování lymfatického systému je vhodné absolvovat kúru v rozsahu minimalně 10 procedur, poté je vhodné udržovat režim buď jednou měsíčně  nebo  kúru opakovat za půl roku.

Efekt zpevnění a zmenšení otoků, způsobený dokonalejším odtokem přebytečné lymfy, se objeví po 3 - 4 lymfatických masážích. Ale to je velmi individuální. Hodně záleží na přístupu k vlastnímu tělu a zdraví, taktéž na věku a tělesné hmotnosti.

KONTRAINDIKACE

Lymfatická masáž se nesmí provádět v případech:

  • v období menstruace

  • při virovém nebo akutním zánětlivém onemocnění

  • při nádorových onemocněních

  • akutní virové nebo bakteriální onemocnění

  • otoky způsobené onemocněním srdce, jater, ledvin

  • akutní žilní onemocnění

 

Manuální lymfodrenáž provádí terapeut většinou na suchou pokožku, dochází tak k většímu tření a účinek se prohlubuje. Dochází ke změně tlaku na kapilární stěnu a zlepšení vyměny látek mezi krví a tkáněmi. Probíhá obvykle v těchto fázích:

 1. Lymfatická drenáž krku zepředu (otevření lymfatického systému)

 2. Lymfatická drenáž krku zezadu

 3. Lymfatická drenáž obličeje

 4. Lymfatická drenáž  horních končetin - paží

 5. Lymfatická drenáž zad

 6. Lymfatická drenáž beder

 7. Lymfatická drenáž dolních končetin zepředu

 8. Lymfatická drenáž dolních končetin zezadu

Lymfodrenáže jsou časově relativně náročné, je třeba počítat s cca 40 - 60 min. na jednu masáž, i když časové údaje se samozřejmě liší podle zdravotniho stávu a rekci klienta na drenáž.

*Ztrácí účinek v kombinaci s jakoukoli jinou masáží stejné části těla   v jednom dni.

Dotykem začíná větší porozumění světa,
jenž nás obklopuje.


Vážení klienti:
Od 1. 2. 2012 účtujeme storno poplatek při zrušeni termínu do 24 hod – 500 Kč.

Ceník platný od 9. 1. 2022

 


ODKAZY
NA JINÉ STRÁNKY

www.mojemesto.cz

www.salony.cz

www.kudyznudy.cz

www.salony-krasy.cz

jihoceskykraj.info

www.masaze.info