Moxováni se používalo v Číně již v 5 stol. př.n.l. Doporučovalo se hlavně v případech, když už nepomáhaly bylinky ani akupunktura. Dnes na moxování odkazují i ostatní alternativní metody, jako na velmi účinný doplněk harmonizace organismu. Moxy mají tvar doutníků, jsou vyplněny sušeným pelyňkem, někdy i zázvorem nebo dalšími čínskými léčivými bylinami.
Moxy po zapálení působí na akupunkturní body a příslušné orgány jednak svým teplem, a jednak svojí léčivou energií ze spalovaných bylin. Dochází k prohřátí a uvolnění jednotlivých částí těla, ale hlavně energie z bylin vstupuje do akupunkturních drah, vyrovnává je, aktivizuje akupunkturní body, doplňuje energii, podporuje krevní oběh a vylučuje z těla chlad a bolest.
Moxování posiluje tělo proti chronickým obtížím, vyčerpání a špatnému trávení. Posiluje organismus. Moderní výzkumy prokázaly, že dokáže urychlovat cirkulaci krve v pánevní oblasti, děloze, dokáže upravit menstruaci. Zjistilo se, že moxování zvyšuje počet erytrocytů, leukocytů, endorfinů a má antihistaminové působení, takže tlumí záněty. Používá se u revmatických bolestí, zánětů šlach, artritidy a bolestí všeho druhu.
Velmi vhodné je používání mox u oslabených a starých osob, u osob nadměrně citlivých na chlad, při sklonu k častým nachlazením, při zahlenění, poruchách imunity, chronickém vyčerpání, slabosti, nadměrného pocení během dne, Bechtěrevově chorobě, bolestech zad, tuhnutí ramen a krku, vyhřezlých ploténkách, problémech s močením nebo pomočováním z chladu, při bolestech břicha a žaludku (ustupující teplem), při průjmech a trávicích obtížích zhoršovaných chladem, depresích, osteoporóze, zánětech, při některých druzích akutního svědění a ekzémů, některých dýchacích obtížích a při nutnosti otočit plod do fyziologické polohy.